V úterý 7. ledna se po téměř roční přestávce slavnostně otevřela pobočka městské knihovny na Baťově. Přestřižení pásky se ujala otrokovická starostka Hana Večerková, místostarosta Petr Ťopek, architekt Pavel Fürst, vedoucí odboru školství a kultury, pod který knihovna spadá, Barbora Galatík Šopíková a vedoucí odboru rozvoje města Erik Štábl. Slavnostní akt provázelo i hudební a literární vystoupení dětí z otrokovických základních škol, včetně umělecké.  

„U mnoha projektů vede dlouhá cesta od myšlenky k hotovému dílu. V tomto případě to bylo spíše naopak. V roce 2023 byla vyhlášena dotační výzva a my jsme se rozhodli okamžitě reagovat, abychom mohli dát budově to, co potřebovala. Připravili jsme potřebné podklady, s žádostí uspěli a mohli se tak hned následující rok vrhnout do realizace. V první fázi vázané na dotaci to byl zejména nový interiér, střecha, okna a dveře. Prostor uvnitř nesmírně prokoukl, když se začala rýsovat jeho nová podoba. Přesto z venku budova působila stále jako Popelka mezi ostatními objekty. Rozhodli jsme se tedy, že i mimo dotační titul, opravíme její plášť s cílem pozvednout nejen její vzhled, ale současně zlepšit tepelně technické vlastnosti a ekonomiku objektu. Dnes jako jeden celek vítá návštěvníky nejen svým vzhledem, ale také moderním vybavením,“ zrekapitulovala starostka města Otrokovice Hana Večerková.

Nadšení z možností, které nová knihovna nabízí, neskrývají ani samy knihovnice. „Knihovna je plná novinek a nejrůznějších vychytávek. Je plně uzpůsobená pro vzdělávací programy, drobné výstavy i zajímavé besedy. Samozřejmě nabízí kvalitní knižní fond, ve kterém si vyberou malí i velcí čtenáři. Věřím, že se stane oblíbeným místem pro setkávání lidí a nabídne řadu krásných programů,“ přeje si vedoucí odboru školství a kultury Barbora Galatík Šopíková.

Rekonstrukce byla zahájena v březnu 2024 a dalo by se říct, že původní zůstaly pouze nosné konstrukce. Vnitřní prostory prošly výraznými dispozičními úpravami, které zlepšily podmínky pro technické zázemí a přinesly nové možnosti ve funkčnosti celého prostoru. Revitalizace obvodového pláště přidala nový moderní vzhled, který ale stále vychází z prvků okolní baťovské architektury.

Celkové náklady na stavbu včetně vnitřního interiérového vybavení dle projektu, se kterým se radnice ucházela o dotaci, byly ve výši 9 738 050 korun, z čehož evropská dotace v rámci Integrovaného regionálního operačního programu pokryla 8 133 301 korun. Samotné zateplení knihovny včetně souvisejících úprav jako je terasa či chodníky pak přišla na 3 230 602 korun. Celkem tedy stála kompletní rekonstrukce téměř 13 milionů korun. „Otrokovice patří k našim nejúspěšnějším a nejzkušenějším partnerům. Prostřednictvím IROP tu už evropské peníze pomohly na svět 11 projektům a dalších 9 je v různých fázích realizace. Celkem se tak jedná o podporu převyšující 151 milionů korun,“ rekapituluje Lenka Kolářová, ředitelka zlínské pobočky Centra pro regionální rozvoj, které agendu IROP v regionech zastřešuje. „Do modernizací a rekonstrukcí knihoven míří v aktuálním programovém období z IROP asi 1,5 miliardy korun, které podpoří více než devadesátku projektů. Zlínského kraje se týká osm z nich a dotace v souhrnu představují bezmála 168 milionů,“ konstatovala Lenka Kolářová.

Na samotné slavnostní přestřižení pásky navazoval program zahrnující besedu s publicistou Josefem Klímou i program pro děti. Noví čtenáři pak měli registraci a roční členství zdarma.  

Další informace:                                              

Lenka Vaculová

tisková mluvčí města Otrokovice