Odpoledne věnované poezii čekalo v úterý na návštěvníky Otrokovické BESEDY. Městská knihovna Otrokovice zde uspořádala recitační soutěž „Otrokovické veršování“ u příležitosti 100. výročí úmrtí básníka Jiřího Wolkera.

Recitační soutěže se zúčastnili žáci II. stupně otrokovických základních škol a nižšího stupně víceletého Gymnázia Otrokovice. Každou školu v soutěži reprezentovali maximálně tři recitátoři. Odborná porota pak vybírala jednoho vítěze z každé školy a následně jednoho vítěze absolutního. Předsedou odborné poroty se stal  literární kritik a historik, člen katedry českého jazyka a literatury Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Igor Fic. Soutěžní odpoledne obohatily pěveckými a tanečními vystoupeními žákyně ZUŠ Otrokovice, které sklidili velké ovace přítomného publika.

„Důležitým úkolem poezie je připravovat mladší generaci na to, aby byla schopná vnímat literaturu jako jeden z druhů umění a jako jeden z důležitých způsobů poznávání světa. Rozhodli jsme se uspořádat soutěž v recitaci, protože si myslíme, že je důležité v rychlé digitální době přilákat mladé lidi ke kráse slova a kreativitě. Naučit je, aby formou uměleckého přednesu uměli účinně vyjádřit básníkovy myšlenky,“ vysvětlila důvody pro zorganizování soutěže Barbora Galatík Šopíková, členka poroty a současně vedoucí odboru školství a kultury, pod který spadá i městská knihovna.

Recitátoři byli postaveni před nelehký úkol zvládnout přednes těžkých Wolkerových básní a vyrovnali se s ním skvěle. Kromě Jiřího Wolkera, který byl hlavním tématem, zazněly při poetickém odpoledni i jiné básně například od K. J. Erbena, J. Žáčka, J. Suchého nebo Kamily Elisové. 

Za předvedené výkony byly pro všechny recitátory připraveny odměny od města v podobě prezentačních tašek, bezdrátového reproduktoru a pamětního listu. Vítězové z jednotlivých škol dostali také dárkový poukaz do Decathlonu v hodnotě 500 korun a sbírku Kytice od Karla Jaromíra Erbena. Absolutní vítěz si odnesl bezdrátová sluchátka NICEBOY.

 „Poezie má i v dnešní uspěchané době mnoho co říct. Dokáže nás rozesmát i rozplakat, přimět k zamyšlení. Zkrátka v nás vzbuzuje emoce a přesně to se podařilo i všem recitujícím. Každý z nich si zaslouží poděkování, že i v dnešní době si k poezii našel cestu, přestože sama poezie stojí na okraji všech dalších žárů a možností, které mladí lidé mají pro trávení volného času. Zaslouží si také pogratulovat, jak bravurně se vypořádali se zadaným tématem a připravili nám příjemné odpoledne ve společnosti veršů,“ uzavřela starostka města Otrokovice Hana Večerková.   

Vítězové škol

·        Lucie Rýparová, Gymnázium Otrokovice

·        Matěj Koplík, ZŠ TGM

·        Ondřej Kaňa, ZŠ TRÁVNÍKY

·        Lucie Judasová, ZŠ MÁNESOVA

Absolutní vítěz

·        ZŠ MÁNESOVA – Lucie Judasová

Účinkující

·        Gymnázium Otrokovice, Karolína Kasperová, Jiří Wolker, Oči

·        Gymnázium Otrokovice, Laura Mikošková, Jiří Wolker, Moře

·        Gymnázium Otrokovice, Lucie Rýparová, Jiří Wolker, Balada o očích topičových

·        ZŠ MÁNESOVA, Lucie Judasová, Karel Jaromír Erben, Polednice

·        ZŠ MÁNESOVA, Anna Vránová, Kamila Elisová, Básník

·        ZŠ TGM, Denis Kaván, Jiří Žáček, Jarmareční píseň na počest prvních vzduchoplavců

·        ZŠ TGM, Matěj Koplík, Jiří Wolker, Balada o námořníku

·        ZŠ TRÁVNÍKY, Ondřej Kaňa, Jiří Wolker, Tři dny už po lese chodím

·        ZŠ TRÁVNÍKY, Dagmar Kaňová, Jiří Wolker, Píseň o Daliboru

·        ZŠ TRÁVNÍKY, Adéla Tomešková, Jaroslav Seifert, Maminčino zrcátko

Otrokovické veršování

Další informace:

Lenka Vaculová

tisková mluvčí města Otrokovice

+420 723 606 758, +420 577 680 449

vaculova@muotrokovice.cz