Poutavé besedy věnované 80. výročí operace Anthropoid se zúčastnili žáci 8. ročníků otrokovických základních škol. Přednášející František Gult, místopředseda Klubu vojenských výsadkových veteránů plk. Vladimíra Maděry Zlín, děti zaujal historickými fakty i vlastními zkušenostmi a zážitky.

V rámci povídání o vojenské operaci byli připomenuti Josef Valčík, Marie Hrdličková i František Hložek – tři osobnosti spjaté s Otrokovicemi, které se zapsaly do československého odboje v době heydrichiády a položily životy za svou vlastPodrobněji se věnoval Josefu Valčíkovi – rodákovi ze Smoliny, který svého času pracoval jako koželuh v otrokovických Baťových závodech a později, po absolvování tvrdého výcviku v Anglii, kde byl připravován na odbojovou činnost, se stal přímým účastníkem atentátu na Heydricha.

František Gult své vystoupení zpestřil vlastními zkušenostmi a zážitky z atraktivního a zároveň nebezpečného prostředí vojáků – výsadkářů. Žáci si mohli prohlédnout vojenský padák a další  výsadkářskou výzbroj a výstroj. „Celou přednášku děti zhlédly se zaujetím a měly na pana Gulta spoustu dotazů. Jako upomínku si odnesly button s motivem připomínajícím osobnost Josefa Valčíka a operaci Anthropoiod,“ přiblížila vedoucí městské knihovny Veronika Zbíralová. Z nadšení dětí měl radost i samotný přednášející. „Zájem dětí mě upřímně potěšil, a některé z nich měly o tématu heydrichiády poměrně slušné informace. V Otrokovicích žily a žijí osobnosti, o nichž máme mluvit. Považuji za důležité, aby mladá generace věděla, že i obyčejný občan může udělat něco prospěšného pro společnost,“ uzavřel František Gult.  

Lenka Vaculová, tisková mluvčí města Otrokovice

80 let operace Anthropoid