Knihobudka zpříjemní lidem volné chvíle na koupališti

Ve čtvrtek 22. června byl spuštěn provoz knihobudky umístěné v areálu Městského koupaliště v Otrokovicích. Tato letní miniknihovnička vznikla ze starého regálu, který barvami rozveselili žáci ZUŠ Otrokovice.

Miniknihovnička nebo také „knihobudka“ či „sousedská knihovna“ je většinou dřevěná skříňka, která slouží jako místo ke sdílení a výměně knih. Pravidla jsou jednoduchá – vezmi si knížku a zase ji vrať. Tato dobrovolná iniciativa se začala formovat v roce 2009 v USA, konkrétně v Houstonu ve státě Wisconsin. Todd Bol tehdy postavil první model knihovničky na památku své matky, vášnivé čtenářky. Tento nápad si okamžitě získal věhlas a Bol vyrobil několik dalších budek. Od roku 2010 po celém světě vznikají díky knihovnám, jejich partnerům nebo lokálním nadšencům nové a nové knihovničky snažící se šířit původní poselství.

Městská knihovna se umístěním knihobudky na koupališti rozhodla rozšířit své služby mimo své prostory a otevírací dobu. Knihobudka poskytne četbu například i lidem, kteří v Otrokovicích tráví jen krátký čas prázdnin či dovolené. „Knihu si každý může půjčit bezplatně a bez registrace, a pokud ji nestihne přečíst na koupališti, může si ji odnést na dočtení domů. Prosíme čtenáře, aby knihy vraceli zpět a chovali se k nim ohleduplně. Pro vypůjčení není stanovena žádná výpůjční lhůta“, upřesňuje vedoucí městské knihovny Radka Jarková.

Další informace:

Romana Stehlíková