V úterý 24.3.2015 se uskutečnilo na pobočce MěK na Baťově již druhé setkání s novinářkou Bohumilou Spisarovou, které připravili pracovníci OŠK, oddělení knihovny. První přednáška byla věnována Daně Medřické a ta navazující Národnímu divadlu. Posluchači zcela zaplnili čítárnu a určitě nebyli zklamáni. Seznámili se s první divadelní scénou od položení základního kamene, přes jeho vyhoření, znovuotevření až po současnost. U myšlenky vybudovat Národní divadlo byly takové osobnosti jako Jan Neruda, František Palacký, Karel Havlíček Borovský a jiní. Redaktorka nám přiblížila zejména činohru ND a několik generací herců, působících ve zlaté kapličce, neboť být v angažmá na této scéně je pro každého divadelníka obrovskou ctí. Mezi přední osobnosti ND patří např.  pan Pešek, Lukavský , Munzar, Donutil, Rašilov, paní Fabiánová, Medřická, Hlaváčová, Boušková a mnozí další, bohužel mnozí z nich jsou již v hereckém nebi. Jen málokdo věděl, že ND má tři opony, a ta prostřední je ta od Vojtěcha Hynaise. Půldruhé hodiny povídání uběhlo jako voda a my jsme se rozcházeli obohaceni o řadu nových poznatků i s příslibem, že třetí setkání, které plánujeme opět na březen příštího roku, bude věnováno opeře ND.

Další akce, připravované na pracovišti pobočky budou besedy na téma Pohádky, pověsti a vyprávěnky ze Zlínska pro ZŠ Mánesova, přednášky Velikonoce ve zvycích a obyčejích našich předků jsou určené seniorům a zajímavá bude jistě i výstava paličkované krajky.

Marie Škrabalová, referentka  oddělení MěK

beseda o divadle 2015 (1)          beseda o divadle 2015 (2) beseda o divadle 2015 (3)          beseda o divadle 2015 (4) beseda o divadle 2015 (5)